The competition is over, here are the results.

Boardercross timed runs: official times can be found here

Overall champions

Open
  1. Matt Brind
  2. Evgeny Vybornyy
  3. James Wanklyn
Masters
  1. Pestu - Arkaitz Ortuzar
  2. Mikael Gramont
  3. Jeroen de Booser
Under 16
  1. Joris Le Diouron
  2. Simon Gilloteaux
  3. Axel Muratore
Ladies
  1. Ola Tomalczyk
  2. Manue Kedadra
  3. Natasha Chernikova

Open category

Freestyle - Open
1 Matt Brind
2 Nicolas Geerse
3 James Wanklyn
4 Dawid Rząca
5 Evgeny Vybornyy
6 Yvan Courtot
7 Szymon Jesionek
8 Joel Treliving
9 Kody Stewart
10 Hugo Heaney
11 Mason Moore
12 Mael Baudoin
13 Cezary Bik
14 Dominik Kamiński
15 Arno Vdv
16 Pierre Pirras
17 Patryk Wróbel
18 Marco Dähler
19 Florian Lantelme
20 Jereme Leafe
21 Ashley Mulholland
22 Fabien Royer
23 Maxime Desjardins
24 Sonja Nicolau
25 Loic Vieira
Boardercross - Open
1 Matt Brind
2 Evgeny Vybornyy
3 Andy Brind
4 Joel Treliving
5 James Wanklyn
6 Lucas Melo
7 Hoel Gourlay
8 Patryk Wróbel
9 Kody Stewart
10 Connor Smout
11 Dominik Kamiński
12 Mateusz Michalski
13 Jereme Leafe
14 Pierre-yves Comte
15 Beiran Martlew
16 Dawid Rząca
17 Tosa Jovic
18 David Utter
19 Marco Dähler
20 Szymon Jesionek
21 Mason Moore
22 Henrique Soares
23 Piotr Damec
24 Sander Smets
25 Graham Wedderburn
26 Andrey Yenin
27 Quentin Besnier
28 Cezary Bik
29 Sylwester Hanulak
30 Slobodan Banovic
31 Florian Lantelme
32 Moucher Kelle
33 Frieder Kurrle
34 Arno Vdv
35 Gauthier Morgant
36 Bietrix Alexandre
37 Florian Royer
38 Ivan Rakovic
39 Hugo Heaney
40 Julien Dollo
41 Vincent Poinsot
42 Jethro Lomas
43 Maxime Tauzet
44 Quentin Flecher
45 Yvan Courtot
46 Benjamin Perrinet
47 Mael Baudoin
48 Kamil Ledl
49 Dawid Wieczorek
50 Michael Ledl
51 Dom Browm
52 Alex Nash
53 Dieter De Waele
54 Loic Viera
55 Nicolas Ferrand
56 Nikki Geerse
57 Pierre Piras
58 Simon Lefebvre

Masters category

Freestyle - Masters
1 Pestu - Arkaitz Ortuzar
2 Mikael Gramont
3 Jeroen De Booser
4 Arnaud Dufraigne
5 Harry Jessop
6 Flavio Nottalgiovanni
7 Vincent Messines
8 Vincent Lavaud
9 Carlos Alberto Sabino
10 German Hermo
Boardercross - Masters
1 Leon Dove
2 Grégory Barbier
3 Javornik Tilen
4 Pestu - Arkaitz Ortuzar
5 Diego Anderson
6 Flavio Nottalgiovanni
7 Scott Leadbitter
8 German Hermo
9 Jeroen De Booser
10 Harry Jessop
11 Vincent Lavaud
12 Thiago Santos Villa
13 Arnaud Dufraigne
14 Mikael Gramont
15 Christophe Haincellin
16 Jo Mo
17 Michael Germann
18 Andy Roodog
19 Witek Majewski
20 Luis Alberto Soto Mendoza
21 Carlos Alberto Sabino
22 Moens Joris
23 Ludovic Faure
24 Vincent Messines
25 Karsten Grohling

Under 16 category

Freestyle - Under 16
1 Gilloteaux Simon
2 Joris Le Diouron
3 Flynn Bulens
4 Muratore Axel
5 Monfort Axel
6 Lenny Chauvel
7 Hryszkiewcz Hugo
Boardercross - Under 16
1 Joris Le Diouron
2 Simon Gilloteaux
3 Hryszkiewcz Hugo
4 Axel Muratore
5 Clément Francois
6 Axel Monfort
7 Lenny Chauvel
8 Flynn Bulens

Ladies category

Freestyle - Ladies
1 Natasha Chernikova
2 Ola Tomalczyk
3 Manue Kedadra
4 Sonia Nicolau
Boardercross - Ladies
1 Senka Bajic
2 Ola Tomalczyk
3 Manue Kedadra
4 Natasha Chernikova
5 Margaux Rolland